Montpellier - studijní cesta

Zpět na aktuality

současná jihofrancouzská architektura


Datum: 17.05.2013


I letos jsme podnikli tradiční pracovně odpočinkovou cestu do jižní Francie - tentokrát přímo do městečka Villeneuve-les-Maguelone, které se nachází jihozápadně od Montpellier, vzdušnou čarou 2km od pobřeží Středozemního moře, 7km od pláže Palavas.
Odtud jsme podnikli cesty do okolních destinací; za zmínku stojí zejména turisticky hojně navštěvované opevněné město Carcassone, vzdálené 150km západním sěrem.

Zajímal nás zejména posun v montpellierské výstavbě od naší poslední návštěvy v roce 2011. K našemu překvapení se v Montpellier staví opravdu hodně!

Těžiště výstavby se po dokončení PierresVives (Zaha Hadid) přesunulo ze severozápadní části města do centra, kde velmi rychle vyrostla nová radnice, v jejímž okolí se v jihovýchodní partii města zahájila poměrně rozsáhlá výstavba bytových domů. Nová výstavba zahrnuje poměrně odvážné počiny současné architektury, mezi něž se řadí např. futuristické gymnázium od Fuksas, či řada nových administrativních budov ve východní části města.

Zaujala nás zejména bytová výstavba, která ačkoli je častokrát investována jako sociální výstavba, vyznačuje se současnou moderní estetikou a často překvapí výrazným architektonickým nápadem - např. residence iode, která použila úspornou, steticky velmi výraznou dřevěnou fasádu, která nám připomněla náš starší nápad - viz. http://archiv.kulstejn.cz/domov-pro-seniory-novy-bor/#5 .administrativní budovy Montpellier administrativní budovy Montpellier administrativní budovy Montpellier administrativní budovy Montpellier administrativní budovy Montpellier administrativní budovy Montpellier administrativní budovy Montpellier administrativní budovy Montpellier administrativní budovy Montpellier residence iode residence iode residence iode residence iode residence iode bytová výstavba Montpellier bytová výstavba Montpellier bytová výstavba Montpellier bytová výstavba Montpellier bytová výstavba Montpellier bytová výstavba Montpellier bytová výstavba Montpellier bytová výstavba Montpellier gymnazium Georges Freche gymnazium Georges Freche

Předchozí     Další

připravované projekty 2017

Pro rok 2017 máme rozpracovaných 14 projektů, z nichž 12 je připravováno k realizaci naší stavební firmou. Jedná se o 7 rodinných domů, 3 půdní vestavby a 2 veřejné stavby.  Aktuálně pracujeme na všech 14 projektech, z nich je 7 v procesu satvebního řízení a zbývajících 7 projektů bude podáno do konce března. Včech 14 projektů by mělo získat stavební povolení nejpozději do konce června 2017. Dále je připravován větší developerský projekt, který se připravuje na pozemku velikosti 10tis.kč m2 a měl by být realizován v následujících .... [pokračování]